Zespół Szkolno-Przedszkolny
im. Kornela Makuszyńskiego
w Kalei
 

 patron

Nasz patron

Kornel Makuszyński urodził się 7 stycznia 1884 roku w Stryju koło Lwowa. Jako dziesięcioletni chłopiec opuścił dom rodzinny, aby zdobywać edukację. Ukończył literaturę polską we Lwowie oraz studiował literaturę francuską na Sorbonie. Wiele podróżował. Przez cały czas aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym i sportowym. Pierwsze swoje prace wydał we Lwowie, następne w Kijowie i w Warszawie. Pracował jako recenzent literacki i teatralny m.in. "Słowa Polskiego" i "Rzeczypospolitej". W 1926 roku otrzymał państwową nagrodę literacką za "Pieśń o Ojczyźnie". Pisał dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Jego utwory zawierają problemy wychowawcze, patriotyczne, a także posiadają dużą dawkę humoru. Najbardziej znane to: "Awantury arabskie", "Perły i wieprze", "Przyjaciel wesołego diabła", "Panna z mokrą głową", "Awantura o Basię", "O dwóch takich, co ukradli księżyc", "Szatan z siódmej klasy", "Szaleństwa panny Ewy", "Koziołek Matołek", "Małpka Fiki-Miki", "Legendy krakowskie". Książki Makuszyńskiego tłumaczono na języki obce, wiele z nich doczekało się ekranizacji filmowych np.: "Awantura o Basię", "Panna z mokrą głową", "Szatan z siódmej klasy" czy animowanych "Koziołek Matołek". Ostatni okres swojego życia Kornel Makuszyński spędził w Zakopanem, gdzie zmarł 31 lipca 1953 roku, a w willi "Opolanka" w 1966 roku otwarto muzeum biograficzne poświęcone pisarzowi.


Historia i położenie naszej szkoły

Jura Krakowsko-Częstochowska to malownicza kraina Polski. Szarlejka i Kalej to wsie, które leżą w pobliżu dwóch podregionów: Wieluńskiego i Krakowsko-Częstochowskiego. Położone są w gminie Wręczyca Wielka w powiecie kłobuckim przy drodze z Częstochowy do Olesna w sąsiedztwie Lgoty i Wydry. Obie wsie leżą w odległości około 10 kilometrów od Jasnej Góry. Przez Kalej i Szarlejkę przepływa rzeka Białka.Krajobraz okolicy szkoły

Od strony południowo-wschodniej jest to krajobraz polodowcowy, gdzie dominują wzniesienia moren czołowych poprzecinanych wąwozami. Od strony północnej występuje szeroka dolina rzeki Białki. W kierunku zachodnim tereny są równinne, na których występują pola uprawne, łąki i pastwiska otoczone przez las mieszany. W naszej Gminie znajdują się cztery rezerwaty przyrody: "Zamczysko", "Jezioro", "Dębowa Góra" i "Modrzewiowa Góra". Planowany jest Park Krajobrazowy Górnej Liswarty. Elementem charakterystycznym krajobrazu kulturowego jest hałda jako pozostałość kopalni rudy żelaza w Kalei.

Dojazd z Częstochowy z dworca PKS autobusem nr 154 w kierunku Wręczycy Wielkiej.


Hymn szkoły

W naszej szkole, wśród zieleni
Pomagamy naszej Ziemi
Chcemy uczyć się co sił
Aby świat wciąż zdrowym był.

Refren:
Herbem naszym mądra sowa
Hymnem zaś Kornela słowa
Trzeba innym być jak brat
Bo bez słońca więdnie kwiat.

Chcę pamiętać Ciebie Szkoło
Kolorową i wesołą
By wspomnienia były mi
Pocieszeniem w trudne dni.

Refren:
Herbem naszym...

© 2011 E.BOSKA Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kalei